Sklep internetowy wenawent.pl kratki wentylacyjne

Wilgoć na oknach – jak sobie z nią poradzić? Czym grozi?

W okresie jesienno-zimowym w wielu domach można zaobserwować parę wodną skraplającą się na szybach okiennych – jest to naturalne zjawisko fizyczne powstające w wyniku różnicy temperatur. Jak poradzić sobie z wilgocią na oknach i kiedy powinniśmy mieć powody do niepokoju?

Skąd bierze się wilgoć na oknach?

Skraplanie się pary wodnej na oknach to naturalne zjawisko – para wodna osiadając na chłodnej powierzchni szyby skrapla się i wilgoć zaczyna być widoczna gołym okiem. Wilgoć w mieszkaniu powstaje w wyniku codziennych aktywności, takich jak gotowanie, kąpiel, suszenie prania czy choćby oddychanie. Nadmiar wilgoci zazwyczaj zostaje odprowadzony za pomocą wentylacji domu lub mieszkania lub podczas wietrzenia.

Wilgoć na oknach – co to oznacza?

W wielu przypadkach wilgoć na oknach pojawia się sporadycznie i chwilowo, np. podczas długiego gotowania lub brania długiego gorącego prysznica. Zbyt duża ilość pary wodnej nie może zostać odprowadzona przez wentylację i osiada na szybach. Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją występującą incydentalnie to nie ma w tym nic złego. Zazwyczaj w takich przypadkach wystarczy porządne wietrzenie mieszkania. Powody do niepokoju powinno jednak budzić częste i długotrwałe osiadanie wilgoci na szybach okiennych – może to oznaczać niesprawną instalację wentylacyjną.

Co zrobić w przypadku wilgoci na oknach i czym grozi?

Jeżeli często zdarza nam się obserwować wilgoć na szybach okiennych powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić stan instalacji wentylacyjnej. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika mieszkania w pierwszej kolejności należy sprawdzić elementy wentylacji wewnątrz mieszkania. Otwory wentylacyjne zazwyczaj znajdują się w kuchni oraz w łazience, ponieważ w tych pomieszczeniach ilość wilgoci jest największa. Za wymianę powietrza w pokojach natomiast odpowiadają lufciki w oknach. Warto w takim wypadku sprawdzić stan kratek wentylacyjnych w mieszkaniu – czy są drożne i czy wyczuwalny jest w ich pobliżu ruch powietrza. Rozwiązaniem wilgoci w pokojach może być otwarcie lufcików wentylacyjnych (większość nowoczesnych okien posiada takie rozwiązania). Jeśli jednak w pobliżu otworów wentylacyjnych nie odczuwamy ruchu powietrza, warto zdjąć i przeczyścić kratkę wentylacyjną – często zdarza się, że kurz i zanieczyszczenia skutecznie blokują przepływ powietrza. Gdy i to nie pomoże pozostaje nam zwrócić się o inspekcję kominiarską do zarządcy lokalu lub samemu zlecić taką usługę, jeżeli jesteśmy właścicielami domu.

Nadmiar wilgoci w mieszkaniu grozi rozwojem szkodliwych dla zdrowia grzybów i drobnoustrojów. W dłuższej perspektywie może dojść do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni – przebywanie w takim pomieszczeniu nie tylko źle wpływa na samopoczucie, ale jest bardzo szkodliwe.

Jak jeszcze można poradzić sobie z wilgocią?

W przypadku, gdy mamy pewność, że nasza wentylacja działa sprawnie i wydajnie, a w dalszym ciągu obserwujemy dużą wilgotność możemy posiłkować się dodatkowymi zabiegami takimi jak np. częste wietrzenie mieszkania, zakup pochłaniacza wilgoci bądź osuszacza powietrza. Można również postawić na bardziej naturalną metodę jaką jest hodowla roślin doniczkowych – paproć, bluszcz bądź skrzydłokwiat – te gatunki do rozwoju pochłaniają znaczne ilości wilgoci z powietrza.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.