Masz problem z zaparowanymi oknami i suchym powietrzem w domu? Może to oznaczać, że w budynku pojawił się problem z prawidłową cyrkulacją powietrza. W konsekwencji widoczna jest wilgoć na oknach, a nawet pleśń na ścianach lub w meblach. Sprawdź, jak poradzić sobie z wilgocią kondensacyjną w domu!
Dlaczego powstaje wilgoć na oknach?
Wilgoć na oknach pojawia się zazwyczaj w wyniku kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu. Do tego zjawiska dochodzi, kiedy ciepłe powietrze zetknie się z zimną powierzchnią okna, co sprawia, że para wodna zamienia się w wodę. Szczególnie często ten problem pojawia się zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa niż wewnątrz domu.
Wilgoć na oknach może też pojawić się na skutek niewietrzenia pomieszczeń w domu oraz przy źle działającej wentylacji oraz gdy celowo zasłonimy kratki wentylacyjne.
Czym grozi wilgoć na oknach?
Pojawienie się wilgoci na oknach to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim ryzyko pleśni i grzybów na ścianach. Konsekwencją nieprawidłowej cyrkulacji powietrza może też być nieprzyjemny zapach oraz odpadanie fragmentów farb z wnęki okiennej lub ściany.
Nieprawidłowy poziom wilgotności ma również negatywny wpływ na stan zdrowia domowników, ponieważ takie warunki sprzyjają namnażaniu się niebezpiecznych drobnoustrojów. Wówczas pleśń może pojawić się zarówno na oknie, jak i na ścianie, zasłonach, a nawet na meblach – jeśli są przysunięte do ściany. Warto także pamiętać o tym, że przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczne dla alergików, astmatyków i osób z chorobami dróg oddechowych. Pleśń może też powodować podrażnienie oczu, skóry czy nosa. Dlatego nie lekceważ problemów z wilgocią na oknach. Zareaguj i zadbaj o prawidłową cyrkulację powietrza w swoim domu!
Jak poradzić sobie z wilgocią na oknach?
Pierwszym krokiem do pozbycia się wilgoci z powierzchni okien, jest wymiana kratki wentylacyjnej. To popularna metoda stosowana w domach lub mieszkaniach w bloku. Naturalna wentylacja pozwala na swobodną wymianę ciepłego powietrza na zimne, dzięki czemu wewnątrz nie powstaje pleśń, a woda nie skrapla się na powierzchni okien. Dlatego zadbaj o wyczyszczenie otworów wentylacyjnych, a w razie konieczności wymień kratkę na nową. Przede wszystkim jej nie zasłaniaj, a wtedy zadbasz o odpowiedni poziom wilgotności w domu. Koniecznie zamontuj też kratki na drzwiach w łazience i w kuchni.
Kolejnym skutecznym sposobem radzenia sobie z parą wodną na szybach, jest wietrzenie pomieszczeń. Szczególnie zimą dom lub mieszkanie mogą być zbyt szczelne, co skutkuje pojawieniem się pary wodnej. Dlatego nawet w sezonie jesienno-zimowym zadbaj o regularne otwieranie okien. Jeśli masz nowoczesne okna, to ustaw klamkę na mikrowentylację, co pozwala na stały dopływ powietrza bez ryzyka wychłodzenia wnętrza budynku.
Możesz również stosować pochłaniacze wilgoci lub osuszacze powietrza, a także nawiewniki w oknach.
Jak wyczyścić pleśń z okien?
Wiesz już, jak zadbać o prawidłowy poziom wilgoci w domu, ale co zrobić, jeśli pleśń już pojawiła się na oknach? Możesz wykorzystać do tego domowe lub profesjonalne środki. Jednak przede wszystkim musisz dobrze się przygotować – załóż rękawice i okulary ochronne, przyda się również maseczka na twarz. Większość specyfików na pleśń ma działanie drażniące, więc przed rozpoczęciem pracy otwórz okna w pomieszczeniu.
Jeśli kupiłeś lub kupiłaś profesjonalny preparat, to postępuj zgodnie z instrukcją. W przypadku, gdy chcesz samodzielnie wykonać taki specyfik, to będziesz potrzebować wybielacza bądź nadtlenku wodoru 3% – wymieszaj jedną z tych substancji z wodą w proporcjach 1:10. Następnie nałóż roztwór na pleśń i pozostaw na kilka minut.
Na sam koniec spłucz substancję przeciwpleśniową z pomocą czystej wody. Osusz też tę powierzchnię przy pomocy ręczników papierowych lub ścierki z mikrofibry. Możesz również zaaplikować preparat zapobiegający pleśni. Jednak najważniejsze jest to, żebyś zadbał o regularne wietrzenie pomieszczeń, utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności (na poziomie 40-60%) i udrożnij wentylację. Wtedy nie musisz obawiać się skraplania wody na oknach.